Évekig bajban voltam a mézeskalács sütést illetően. A receptek, amiket találtam, vagy szép, kívánatos, de kőkemény, ehetetlen mézeskalácsokat eredményeztek, vagy puhák voltak ugyan, de nem lett szép, egyenletes a felületük, vagy túlzottan érződött rajtuk a szalalkáli szúrós szaga/íze. Így aztán, bármennyire szerettem volna megalkotni a tökéletes, gyönyörű, szépen díszíthető, mégis finom és puha mézeskalácsot, a vége mindig csak a kudarcélmény maradt.
Végül egy ismerősöm megosztott velem egy régi, kézzel írt, igazi vidéki receptet és ezzel végre sikerült! Azóta minden évben így készül nálunk a mézeskalács, a tökéletes és igazi! A megadott hozzávalókból szép nagy mennyiség jön ki, nálam két nagy tálban szokott elférni.
A recept nem egy gyors változat, hiszen önmagában a tészta összeállítása ugyan nem tart sokáig, de egy éjszakán át pihentetnünk kell. Az azonnal puha, isteni finom és gyönyörű végeredmény viszont abszolút kárpótol mindenért!
Hozzávalók:
1/2 kg méz,
1 kg finomliszt,
25 dkg vaj,
20 dkg porcukor,
2 egész tojás,
4-5 tojássárgája,
2 kávéskanál mézeskalács fűszerkeverék, (vagy az eredeti recept szerint csak 2 csapott kávéskanál őrölt szegfűszeg)
3 púpos kávéskanál szódabikarbóna (a lisztben elkeverve)
A kenéshez: 2 tojássárgája + 0,5 kis pohár (kb. 1 dl) tejföl
Elkészítés:
- A mézet egy lábosban felmelegítjük.
- Amikor már meleg, feloldjuk benne a vajat, és a porcukrot. Amikor egynemű, levesszük a tűzről.
- Hagyjuk kicsit hűlni, és amikor már csak enyhén langyos hozzáadjuk a tojásokat, a tojások sárgáját, és a fűszerkeveréket.
- Fogunk egy nagy, masszív fakanalat és beledolgozzuk a masszába a szódabikarbónával elkevert lisztet.
Amikor a massza teljesen egyneművé vált (nem baj ha ragadós) frissentartó fóliába csomagoljuk és egy napra betesszük a hűtőszekrénybe.
5. Másnap jól belisztezett gyúródeszkán, vagy pulton 0,5 cm vastagra nyújtjuk (ha túlzottan ragadós, használjunk bőven lisztet, vagy én ráterítek egy nagyra tépett frissen tartó fóliát a tetejére, és úgy nyújtom.
6. Karácsonyi formákkal kiszúrjuk, sütőpapírral bélelt tepsire rendezzük őket, kellő távolságra, mert megdagadnak, és a tetejüket megkenjük a tejfölös tojássárgájával.
7. 170-180 fokon (sütőtől függően) aranybarnára sütjük őket. FIGYELEM! Nagyon résen kell lenni, mert egy pillanat alatt megég!
Amikor megsülnek, annyira szépek, hogy díszítés nélkül is nagyszerűen mutatnak, de ha vannak a családban gyerkőcök, a teljesen kihűlt mézeskalácsokat díszíthetjük fehér, vagy színes cukormázzal, ehető gyöngyökkel, magvakkal, stb. Nálunk mindig nagy sikert aratnak a családban a névre szóló kalácsok, amikre a gyerekek fehér cukormázzal írják rá, hogy apu, mama, papa, stb.
Arról nem is beszélve, hogy a hideg napokon, amikor a szabadban játszani úgysem lehet, akár több napig is nagyszerű benti elfoglaltság a díszítgetés (közben pedig a mézeskalács falás).
Jól záródó fém dobozban, vagy az eredeti recept szerint „zománcozott fazékban” akár egy hónapig is eláll és rögtön az elejétől kezdve puha.

